Daniel Dočekal – WordPress v rukou publicisty

Ahoj Dane, jsi známý internetový publicista, jak dlouho již používáš WordPress a na kolika vlastních webech?

WordPress jsem začal používat tak, že se mi prostě chtělo ho poznat, takže jsem někdy před deseti lety prostě pořídil virtuál (VPS) a za nějaký ten týden se naučil jak zprovoznit a provozovat WordPress ve vlastní hostované podobě – tehdy jsem na to postupně dostal Justit.cz, feedit.cz, bradbury.cz a bookz.cz, což také znamenalo, že to postupně přestávalo stačit. Větší zátěž to nerozdýchalo a i když mi později fantasticky pomohl Dan Ohnesorg, pořád to znamenalo věnovat tomu příliš času, několikrát měsíčně to oživovat.

Pro @365tipu by tohle řešení v podobě vlastního (VPS) hostingu nefungovalo, s návštěvností co má (77 tisíc návštěvníků v prosinci 2017) by to velmi často znamenalo, že by to prostě přestalo fungovat.

Přechod na WordPress.com navíc umožnil i to, že pokud jsem kdykoliv měl potřebu rozeběhnout další web, tak to bylo podstatně jednodušší. Proto existují třeba @rychlofky, proto jsou PR tipy samostatně na #PRTIPY. Proto existuje @Event365 a nějaké další drobné věci se postupně chystají.

Jedním z nejznámějších Tvých projektů je pooh.cz (Prostý Občasník Originálního Humoru), který také používá redakční systém WordPress. Můžeš něco k přechodu na WP říci?

Pooh.cz dlouho běžel na mém vlastním redakčním systému, tom co jsem si kdysi napsal pro Svět Namodro, takže to WordPress nebyl. Klasický Microsoft IIS, ASP a Microsoft SQL. Až když jsem později stěhoval výše uvedené weby na WordPress.com, tak jsem se rozhodl udělat tlustou čáru a Pooh.cz jsem znovu rozeběhl také na WordPressu. To znovu znamená, že se nic nemigrovalo, všech těch přes 25 000 blognutí prostě přestalo existovat. Rozhodování to nebylo jednoduché, ale roli v tom hrál nedostatek času programovat převod i to, že drtivá většina těch blognutí už vlastně neměla žádnou hodnotu. A vlastně i tak trochu to, že mé „blogovací“ aktivity jsou dnes spíš v budování @365tipu

Aktuálně mám na WordPress.com něco přes deset samostatných webů a užitečné je i to, jak snadno je lze škálovat. Stačí začít v malém na neplacené podobě a poté podle potřeba připlatit. Většinou proto, že mám potřebu to mít na samostatné doméně, ale třeba i proto, že se to rozroste a může být potřeba víc diskového prostoru nebo lepší šablony.

Nějaký čas jsi zveřejňoval na webu 365tipu.cz (@365tipu) i tipy pro WordPress, co Tě k tomu vedlo?

@365tipu vzniklo prvního ledna 2015 jako místo kam jsem chtěl dávat smysluplné tipy a triky, které předtím byly spíš utopené v mých jiných webech, včetně již zmíněného Pooh.cz. Ale také jako pokus, jak je možné využít WordPress aniž by bylo nutné něco platit a něco provozovat. Nakonec se to ukázalo jako zásadně jednoduché a použitelné, takže ony výše zmíněné weby se všechny přestěhovaly na WordPress.com. Přestěhovaly znamená, že skutečně došlo k plné migraci obsahu.

Celé to vedlo samozřejmě k tomu, že na @365tipů jsou různorodé tipy týkající se WordPressu a blogování a mám i celodenní školení, které učí jak WordPress (hlavně ten .COM) využít pro tvorbu blogů a webů. A čas od času tam blogovací tipy stále přibývají, včetně těch zaměřených na WordPress.

Bylo to hodně poučné třeba i na případu FeedIT.cz, tamních více než 20 000 příspěvků nebylo jednoduché převést, protože WordPress takto velké množství nedokáže exportovat ani importovat v jedné dávce.

Celé to stěhování z WordPress.org na WordPress.com ale nakonec přineslo to co jsem očekával. Nemusím řešit provoz, údržbu, problémy, nedostatek kapacity, aktualizace ani záplavu pluginů. Vlastně ani bezpečnost, což byla taky jedna z věcí, kterou bylo potřeba hlídat. Čas co šel předtím tímto směrem se dá využít pro vytváření obsahu, takže vlastně daleko lépe.

Je něco, co Tě v poslední době v souvislosti s WordPress zaujalo, sleduješ nějak vývoj?

Zaujalo? Jak dokáže WordPress.com kazit věci, které dobře fungují a jak dlouho jim trvá, než to co (pardon) zprasí opraví. Už druhý měsíc například na FeedIt.cz nejde zobrazit výpis příspěvků – je jich tam 25 tisíc a někdo „chytrý“ ve WordPress.com zapomněl na nutnost stránkovat, takže to prostě zablokuje prohlížeč ve snaze zobrazit pár desítek tisíc záznamů. Nahlašoval jsem to, ale momentálně mají na WordPress.com období s poněkud neschopným a zcela odmítavým supportem.

Zajímavé je i to, že se už pár let snaží původní „ajťácky“ vypadající administrační a psací rozhraní proměnit na modernější. K čemuž je nutné dodat, že se jim to daří, líbí se mi kam to směřuje a jak snadno je to použitelné.

Dnes si ve skutečnosti prakticky u každého z výše uvedených webů na WordPress.com stejně platím, ale v porovnání s tím co stál původní hosting je to nesrovnatelné. Za roční částku na původní hosting tam lze provozovat nějakých šest webů a uspořit stovky hodin práce ročně, které předtím musely jít na hlídání a údržbu. Nakonec i WordAds přinášejí nějaké peníze, vlastně takové, že během jednoho měsíce se pokryje roční náklad.

A na závěr: Rádi bychom Tě přivítali mezi přednášejícími na některém WordCampu. Co pro to můžeme udělat?

Pořádejte ho v pracovní den 🙂

Děkuji za rozhovor, to poslední šťouchnutí jsem tak trochu čekal 🙂

WordCamp Praha 24. 2. 2018 is over. Check out the next edition!