Karel Fillner – český guru kryptoměn a jeho WordPress web

Ahoj Karle, jak dlouho se zajímáš kryptoměny?

O bitcoinu jsem poprvné slyšel v r. 2012, kdy jsem se zúčastnil kurzu zaměřeného na obchodování s bitcoiny a dalšími kryptoměnami. Trading mě bavil, ale snažil jsem se přijít také na to, proč a jak funguje bitcoin a decentralizované technologie, které za ním stojí. Tohle odvětví mě úplně pohltilo a věnoval jsem mu většinu svého času.

Co tě na nich tak láká?

Láká mě možnost být u revolučních změn, které s sebou přináší nové technologie, bitcoin je učebnicovým příkladem, jak je dobré stát u něčeho podobného hned v začátcích, nebo o dobrý kus dřív, než ostatní. Na jedné straně je blockchain jako technologie, která má potenciál změnit většinu odvětví lidské činnosti, na druhé straně bitcoin jako takový, token – decentralizovaná měna nezávislá na nějaké vládě, centrálních bankách a velkých korporacích. Líbí se mi ta možnost využívat alternativu k centrálně vytvářeným a nařízeným měnám.

Jaké byly začátky, když o kryptoměnách ještě nikdo nevěděl?

V ČR byla vždy dost silná a vzdělaná bitcoinová komunita, ale v podstatě všichni jsme se znali, bylo to pár desítek lidí, kteří v kryptoměnách viděli hlavně tu disruptivní sílu změnit zažité pořádky, hodně lidí bylo spíš technicky zaměřených, 9 z 10 byli programátoři… Většinu lidí bitcoin buď nezajímal, nebo nevěděli, proč by je zajímat měl. Chyběl tady zdroj informací v češtině, proto jsem začal nejdřív překládat články ze zahraničních webů a postupně k nim přidával vlastní články na web btctip.cz, který jsem založil v únoru 2014.

Jaké byly začátky tohoto webu, co ti nešlo?

Nejsem programátor a proto pro mě bylo logickou volbou využít administračního prostředí, jaké nabízí WordPress – a i to jsem se musel postupně naučit aspoň na běžné uživatelské úrovni. V pětačtyřiceti to jde navíc o něco hůř, než když ti je dvacet ☺ Prošel jsem si pár školeními, četl články, radil se s kamarády a taky jsem dělal spoustu chyb. Nikdy jsem se pořádně nenaučil ani HTML, natožpak další programy, takže jsem se musel spolehnout na šablonu, textový editor a občasnou pomoc kamarádů, třeba když jsem potřeboval změnit barvu tlačítek, kde bylo potřeba sáhnout do CSS stylů apod. SEO, linkbuilding a další věci jsem se učil za pochodu a vlastně pořád ještě je co se učit.

Na jaké šabloně jsi web postavil?

Je to šablona Pandora z Envatomarket (themeforest.net), myslím, že už dávno není ani na trhu, tenkrát se mi prostě líbila na první pohled. Už pár let tedy neprobíhá žádná aktualizace, s výjimkou zásahů natvrdo, s pomocí kamarádů, čím dál víc uvažuji o změně.

Co uslyšíme ve tvojí případové studii zajímavého?

V případové studii se chci zaměřit jednak na to, jak se mi podařilo postavit nejnavštěvovanější web ve svém odvětví, co všechno jsem pro to musel udělat – a také na monetizaci webu, která prošla od začátku projektu velkým vývojem.

A závěrem – co bys vzkázal lidem, kteří chtějí jít do svého vlastního online projektu?

Nikdy není pozdě – já jsem toho ukázkovým příkladem ☺ Je mi padesát, živím se vlastně 100% online a před pár lety jsem byl rád, že jsem si uměl nastartovat počítač. Nevěděl jsem, co je WordPress, kdo měl vlastní web, byl pro mě mág, netušil jsem, co je SEO, linkbuilding, affiliate… A pustil jsem se do odvětví, které vzniklo 3 roky před tím, než jsem se o něj začal zajímat. A jako humanitně zaměřený člověk a počítačová lama jsem si vybral rovnou výsostně technické kryptoměny, kde mě dnes asi každý, kdo se o ně začal aspoň okrajově zajímat, zná jako experta, nebo si aspoň myslí, že jím jsem ☺

 

Chcete rozjet vlastní online projekt?
Kupte si vstupenku přijďte si poslechnout, jak na to!

WordCamp Praha 24. 2. 2018 is over. Check out the next edition!